Puutarhakävelyt 2025

Tervetuloa mukaan!

Liiton jäsenetuna tarjoama alueellinen toiminta toteutetaan tänäkin vuonna suuren suosion saaneilla puutarhakävelyillä siirtolapuutarhoissa.

Kävelyjen opas

Kävelyjen asiantuntevana oppaana toimivat monelle jo tuttu asiantuntija Leena Luoto - ja ajoittain mukana on myös Leenan puoliso Heikki Luoto. Molemmat Luodot ovat biologeja.

Mitä?

Kävelyyn on varattu aikaa 2,5 h.

Tänä vuonna kävelyillä on fokuksessa kolme erillistä aihetta:

  • Kompostoinnin monet muodot ja mitä pitää huomioida?
  • Lämpenevät kesät ja äärevät säät, millaisia vaikutuksia eri viljelymuodoissa?
  • Miten onnistun puun istuttamisessa? Miksi monella on nuori puu kuollut? Mitä pitää huomioida?

Osallistujat voivat esittää  kysymyksiä aiheista, jotka ovat omalla palstalla ajankohtaisia. Kävelyillä ei ole säävarausta, joten sateen sattuessa kokoonnutaan ennen kävelyä johonkin paikkaan, jossa on jonkinmoinen sateensuoja.

Aluksi kokoonnutaan yhteiseen keskusteluun, jonne mahdollisuus esim. tuoda kasvinäytteitä omasta puutarhasta, mikäli haluaa määritystä kasveja vaivaaviin ongelmiin.

Sen jälkeen tutustutaan puutarhan itse suunnitteleman reitin mukaan alueeseen ja sen palstoihin. 

Kenelle?

Kävelyt ovat liiton jäsenyhdistyksille ja niiden viljelijöille sekä kannatusjäsenille tarjoama jäsenetu. Osallistuminen ei siis maksa mitään.

Kävelyjen toteuttaminen edellyttää vähintään 10 osallistujaa/puutarha, joten ilmoittaudu ennakkoon omaan yhdistykseesi - yhdistykseltä saamiesi ohjeiden mukaisesti.

Jos omassa puutarhassasi ei järjestetä kävelyä (tai sen ajankohta ei sinulle sovi), voit ja saat osallistua kävelyyn myös jossakin toisessa puutarhassa. Voit myös halutessasi osallistua useampaan kävelyyn.

Milloin?

Kesän kävelykalenterin löydät täältä.